Премиера на „Световните градове“ в Шумен

Източник: БНР

Община Шумен и Продуцентска къща Файв Стар Медиа Груп представят художествено-документалния филм „Шумен: Тук ще бъде България“. Лентата е епична картина за историята на един от най-древните български градове и увлекателен разказ за многопластовата история на Шумен.

С вълнуващи възстановки, но и с методично проследяване на фактите, са потърсени неуловимите исторически взаимовръзки и последствия за цяла България от преселението на кан Аспарух и народа му по тези места. Изследвани са магическото преплитане между духовното наследство на траките, Древна Гърция и техните наследници покрай Шуменското плато. Представени са моменти от общата история на България и Византия като водещи европейски сили през Средновековието, отчаяната битка на кръстоносците при последния кръстоносен поход край Шуменската крепост, особения статут на Шумен в Османската империя и културния подем с идването на Лайош Кошут и унгарските изгнаници. Творбата разкрива значението на града в националната ни история и как България тласка развитието на европейската култура и духовност чрез своите старопрестолни столици Плиска и Преслав.

Филмът е заснет през лятото на 2022 г. с най-модерна кинотехника и публиката ще има възможност да види Шумен по един различен начин. Той е с продължителност 45 минути и ще бъде показан на 27 септември (вторник) от 17.00 часа в концертната зала на НЧ „Добри Войников-1856“. Сценарист и режисьор е Степан Поляков, консултант на продукцията е Бисер Банчев от Института по балканистика.

„Шумен: Тук ще бъде България“ вече е част от поредицата „Световните градове на България“, която се излъчва по БНТ, други телевизии в страната и чужбина. Според създателите основният критерий един град да влезе в тази поредица е той да е променил по някакъв начин историята на Европа и света.

 

 

С тези византийски обеци на принцесата може да се купят около трийсет апартамента в София-център.

Знаковата за цяла Европа Шуменска крепост.

https://bnr.bg/shumen/post/101710236

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *